Mystisk fund giver eksperter grå hår i hovedet

Mystisk fund giver eksperter grå hår i hovedet
Hvad er dette?Det spørgsmål stiller de sig selv i arkæolog-kredse, efter figuren i oktober dukkede op af mulden i Hvirring, hvor der i forvejen er gjort flere fund fra vikingetiden. Fagkundskabens bedste bud er, at der er tale om et spænde. Foto: Skalk

AnnonceKlik for stor annonce

loading...

Af Palle Søderberg
Sidst opdateret Tirsdag d. 21. februar 2012, 18:00

Hedensted Hvad er dette?

Det spørgsmål - frit efter Piet van Deurs - stiller de sig selv og hinanden i arkæolog-kredse efter fundet af en 4,5 centimeter høj bronzefigur, som formentlig stammer fra vikingetidens begyndelse, omkring 800-tallet.

Figuren, der blev fundet af amatørarkæolog Finn Larsen i oktober 2011, har givet grå hår i hovederne på de professionelle arkæologer, som endnu ikke har et sikkert bud på, hvad den lille bronzefigur fra Hvirring har været anvendt til.

Det fortæller det populærvidenskabelige tidsskrift Skalk i sit seneste nummer, hvor redaktionen også kommer med sit bedste bud på, hvilken funktion Hvirring-figuren har haft for sin ejermand for over 1000 år siden.

Måske et spænde

Figuren, der er blot 3,5 centimeter i diameter, forestiller fire såkaldte gribedyr, som nærmest holder hinanden i hånden, mens de på samme tid vender både ryg og ansigt ud mod beskueren.

Redaktionen på Skalk har sammenlignet Hvirring-fundet med andre fund fra Bornholm og Rusland, hvor der også indgår gribedyr, og hvor arkæologerne ved, at genstandene har været anvendt som spænder til enten dragt eller smykker, og redaktionen konkluderer derfor, at Hvirring-figuren sandsynligvis også har været brugt til spænde af en slags.

Hvis det er en rigtig antagelse, er der god chance for, at mulden i Hvirring gemmer på endnu flere skatte for amatørarkæologer, skriver Skalk.

Relaterede artikler
loading

  • Lokalt
  • Ind- og Udland
  • Mest læste
Tema
Galleri

Horsens Folkeblad

Søndergade 47

DK-8700 Horsens

 

Tlf. +45 7627 2000

Alle artikler, fotos, grafik og øvrige illustrationer, der er på denne side, stammer fra Horsens Folkeblad. Horsens Folkeblad har ophavsretten, jf. lov om ophavsret.

Vilkår for anvendelse af Net-Avis og E-avis | Personoplysninger